Leonardo – 2010

 

Granum – kontakty

Adresa:

Granum o.s.
Koperníkova 22
767 01 Kroměříž

Telefon:
+420 605 066 522

E-mail:
pospisilovas@seznam.cz

Tauferova SOŠ veterinární

Itálie 2009/2010

Dne  5.5 2010 jsme vyrazili na cestu do Itálie. Odjezd byl naplánován na čtvrtou hodinu odpoledne, avšak my už jsme tam byli o půl čtvrté a netrpělivě čekali na náš autobus. Konečně přijel! Rychle jsme začali nakládat naše kufry a věci na dlouhou cestu do Catanzara. Už jsme se nemohli dočkat až budeme sedět v autobuse. Nakonec jsme se přece jen dočkali a usedli na naše místa. Autobus se rozjel a my začali mávat našim spolužákům, kteří zůstali ve škole.
Cestou do Itálie nám byly promítány různé filmy. Byl mezi nimi i film o Římě, do kterého jsme měli druhý den ráno dorazit. Noc v autobuse nebyla nic moc. Polehali jsme si různě po zemi a skrčili se na sedadlech, ale ráno jsme byli celý rozlámaní.

Řím byl nádherný, počasí sice nebylo moc dokonalé, trošku poprchávalo. Ale nám to nevadilo. Do centra jsme jeli metrem. Hned při výstupu z metra jsme uviděli Colosseum. Úplně nás ohromilo. Udělali jsme si pár fotek a šli se podívat dovnitř. Po prohlídce jsme se byli podívat na další památky Říma: Titův oblouk, Kapitolská vlčice, památník krále Viktora Emanuela II,Španělské schody. Pak jsme metrem odjeli do Vatikánu, kde jsme si prohlédli chrám sv.Petra a Sixtinskou kapli. Večer jsme se byli podívat ještě na rozsvěcení fontány Di Trevi. Pak uz jsme měli sílu jenom na to abychom došli zpátky k našemu autobusu. Byli jsme za celý den tak unavení, že nám další nepohodlná noc v autobusu vůbec nevadila.

Další den ráno jsme konečně dojeli do našeho hotelu. Celý den jsme odpočívali, akorát po obědě jsme si povídali o tom, co nás čeká a šli jsme se podívat k moři. V sobotu jsme jeli na exkurzi do školy. V Itálii totiž chodí do školy i v sobotu. Ale mají delší velké prázdniny a vyučování jim končí často už ve dvanáct hodin. Odpoledne jsme měli volno.

 

Po  zbytek týdne jsme jezdili na praxe na různé farmy a na exkurze. Byli jsme také v Tropei, kde jsou nádherné písečné pláže a teplé moře. V archeologickém muzeu: Parco archeologico di scolacium, Ve vojenském muzeu v Catanzaru. Navštívili jsme dvě zemědělské farmy. Na té první pěstovali olivy,citrusy a moruše. Zde jsme si zkusili vápnit. Vápnili jsme olivovníky proti mravencům a škodlivému hmyzu. Za odměnu jsme dostali čerstvě vylisovanou štávu z pomerančů. Na druhé farmě jsme navštívili výrobnu olivového oleje a výrobnu vína ve vinném sklepě.

Ale nejzajímavější byla prohlídka jatek. Byli jsme na malých jatkách, kde pracují jenom dva dny v týdnu. Viděli jsme porážku zvířete a celé jeho zpracování.
Také jsme byli na zemědělské škole v horách, kde mají drůbeží farmu a chovají víc než 30 plemen různých druhů ptáků, všechno nám ukázali, velmi zajímavé byly líhně a odchovna malých kuřat.

V pátek, tři dny před odjezdem jsme naposledy navštívili školu v Catanzaru. Naše paní ředitelka předala dary panu řediteli a my jsme dostali europasy. Doklad o tom že jsme absolvovali praxi v zahraničí. Zbývající den jsme se opalovali, koupali a odpočívali. Nakonec přišel den odjezdu a my jsme se smíšenými pocity nasedli do autobusu na zpáteční cestu domů. Na jednu stranu jsme se těšili domů, ale na druhou se nám odsud vůbec nechtělo. Měli jsme však ještě poslední den a s ním výlet do Benátek, na které jsme byli velice zvědaví. Do Benátek jsme dorazili ráno. Posnídali jsme dobrou bábovku a plní sil jsme se vypravili objevovat město. Bylo nádherné, úzké uličky lemované obchůdky se suvenýry a vodními kanály. Celý den jsme chodili po Benátkách a vychutnávali si tu atmosféru. Večer jsme jeli lodi zpátky k autobusu,který už na nás čekal, aby nás odvezl domů.

V Itálii jsme strávili nádherných 14 dní. Poznali jsme cizí zemi a kulturu, která se nám velice líbila, naučili jsme se spoustu nových věcí, všichni bychom se tam rádi vrátili.
R.+J. 2.B